Olejek rycynowy- czy na pewno chcesz go używać na rzęsy?

rzesy.jpgJeden z najtańszych i najbardziej popularnych olejków pielęgnacyjnych o wszechstronnym zastosowaniu. Znały go już nasze prababki i z powodzeniem używały do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych. Działał jako antidotum na wszelkie problemy skórne typu przesuszenie i spękania, blizny i rozstępy, zmarszczki mimiczne, nawilżenie i pielęgnacja włosów, przyciemnianie i odżywienie brwi. Wiele kobiet używa go do dziś i stosuje nawet na rzęsy aby je lekko przyciemnić i nawilżyć. Czy to jest dobry pomysł?

Warto wspomnieć, że rycyna sama w sobie jest silną trucizną i taką rolę pełniła w dawnych czasach.

Podawano ją między innymi dzieciom w Afryce w postaci zupy, jeśli maluch był niechciany i niepożądany. Rącznik pospolity był z niestosownym wręcz zaangażowaniem używany do niecnego załatwiania wszelkich sporów i waśni, podawany niechcianym rywalom, niewygodnym władcom, stojącym na drodze pretendentom do tronu królewskiego…lista śmiertelnych zastosowań jest niezmiernie długa.

Olejek rycynowy, który obecnie kupujemy w sklepach wyzbyty jest oczywiście całkowicie owych toksycznych właściwości, jednak trzeba ostrożnie się z nim obchodzić. W dużych ilościach może zaburzać działanie śluzówki, podrażnić ją i silnie wysuszyć, dlatego nie powinien on być stosowany do pielęgnacji rzęs. Nawet przy najostrożniejszym nakładaniu olejku śladowe jego ilości dostają się do oka, chociażby podczas mrugania, a mrugamy średnio 25 razy w ciągu minuty.

Wiele kobiet skarży się, że po kuracji olejkiem rycynowym rzęsy zaczynają wypadać. Dobrze, jeśli ta utrata wiąże się z narastaniem nowych i zdrowych kępek. Gorzej, jeśli w ich miejsce nie wyrastają nowe. Olejek rycynowy działa głównie na powierzchni rzęs i na skórę tuż przy jej linii, niestety nie wnika w głąb włosków i nie stymuluje ani nie poprawia kondycji cebulek, dlatego jeśli rzęsy po tej inwazji nie odrosną same ciężko będzie zmusić je do wzrostu, chyba że… po prostu odstawisz olejek rycynowy i poszukasz dostępnych obecnie w sieci specjalistycznych odżywek do rzęs. Są to genialnie opracowane preparaty (przebadane ponadto przez okulistów i dermatologów) mające za zadanie wnikać w głąb cebulek rzęs i przez to już od podstaw zadbać o ich prawidłowy wzrost a co za tym idzie również o wygląd i kondycję. Takie preparaty należy używać przez około 2-3 miesiące. Rzęsy po kuracji stają się spektakularnie długie, gęste i grube. Odżywki do rzęs są bardzo dokładnie opisane w sieci, więc bardzo łatwo jest znaleźć najlepszą, najlepiej dopasowaną do potrzeb.

Przeczytaj także